Google Eski İndexleri Kaldırma

Sitenizin kalıcı bağlantılarında değişiklikler yaptınız ve eski indexleriniz halen Google arama motorunda duruyor. Arama yapan kullanıcılar eski linklerinizi görüyor. Aradıkları konuyu sitenizde bulduklarını sanarak giriş yapıyorlar ve karşılarında 404 hatası veya 301 yönlendirmesi ile sitenizin giriş sayfası. Kaybedeceğiniz itibarı siz düşünün.

334
2
PAYLAŞ
Google eski indexleri kaldırma
Google Search Console webmasterlar için bir çok kullanışlı araç içermektedir.

Google tarafından sitenizin indexlenmesi tabi ki hepimizin istediği bir durum. Peki sitenizin kalıcı bağlantılarında değişiklikler yaptınız ve eski indexleriniz halen Google arama motorunda duruyor. Arama yapan kullanıcılar eski linklerinizi görüyor. Aradıkları konuyu sitenizde bulduklarını sanarak giriş yapıyorlar ve karşılarında 404 hatası veya 301 yönlendirmesi ile sitenizin giriş sayfası. Kaybedeceğiniz itibarı siz düşünün. Bu yazımızda size Google eski indexleri kaldırma konusunun çözümünü paylaşacağız.

Google index nedir?

Google index, bir web sayfasının Google arama motorunda aranan kelime veya konu başlığı ile ilişkilendirilmiş içeriklerini arama yapan kullanıcıya ulaştırmasıdır. Sitenizin Google tarafından indexlenmesi demek, günde milyonlarca insanın kullandığı arama motorunda aradığı bir içeriğe sizin sitenizde yanıt bulabileceğini göstermesi demektir. Buda sitenizin değerinin ve ziyaretçi sayısının artması, eğer bir reklam şirketi tarafından (örneğin AdSense) sitenizde reklam yayımlıyorsanız, gösterim veya tıklama kazanmanız, buda çalıştığınız reklam şirketinin size bu başarınızdan dolayı ödeme yapması anlamına gelir. Tabi ki buda tüm websitesi sahiplerinin mutlu olacağı ve isteyeceği bir durumdur.

Google eski indexleri kaldırma

Google’ın yeni aldığınız bir alan adını (domain) eskiden indexlediğini gördünüz. Peki bu indexlerin sitenizde hiç bir karşılığı yoksa? Sıralamadaki yerinizin hızla düşeceğini ve sitenizde ki SEO çalışmalarının hiç bir fayda sağlamayacağı tehditi ile karşı karşıyasınız. Bu yazımız da bahsedeceğimiz yöntemler ile bu sorundan kurtulabilir ve SEO kaybı yaşamadan sitenizin index kayıtlarını düzeltebilirsiniz.

Asıl önemli noktalara gelelim. Google eski indexleri kaldırma sorununu iki alt başlık altında inceleyeceğiz. Karar vermeniz gereken nokta, sitenizi Google’dan tamamen mi kaldırmak istiyorsunuz yani sitenizin Google tarafından indexlenmesini istemiyor musunuz veya siteniz adına indexlenen bir kaç linki mi kaldırmak istiyorsunuz?

Siteyi Google’dan Tamamen Kaldırmak

Sitenizin özel içerikler barındırdığını düşünüyorsanız yani sevgilinizle sizin anılarınızı oluşturan bir site oluşturdunuz ve bunun Google tarafından indexlenmesini istemiyorsunuz. Eğer sitenizi WordPress ile oluşturduysanız bunun iki yöntemi vardır.

1- WordPress üzerinden index kaldırmak

WordPress yönetici panelinden sitenizin arama motorları tarafından indexlenmesini engelleyebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları izleyiniz.

  1. Sitenizin yönetici paneline giriniz. siteniz.com/wp-admin
  2. Ayarlar sekmesinden Okuma seçeneğini seçiniz.
  3. Karşınıza gelen ekranda, Arama motorları görünürlüğü başlığı karşısında yer alan Arama motorlarının bu siteyi indekslemelerine engel olmaya çalış seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyiniz.
  4. Değişiklikleri kaydet diyerek ayarları kaydediniz.

Tabiki unutmayınız. Bu engelleme isteğine uymak arama motorlarının inisiyatifine kalmıştır.

Google eski indexleri kaldırma
WordPress üzerinden resimdeki gibi indexlemeyi engelleyebilirsiniz.

2- Google üzerinden index kaldırmak

Google üzerinden sitenizin indexlenmesini tamamen ve kalıcı olarak kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyiniz. Bu adımlar aşamasında iyi karar vermeniz sizin yararınıza olacaktır. Çünkü sitenizi Google’dan tamamen kaldırmak ileride projeleriniz değiştiğinde Google tarafından indexlenmek istediğiniz de Google bir daha asla sizi kendi arşivine kabul etmeyecektir. Lütfen bu kararı verirken iyi düşünün.

  1. Genel olarak kullanılan Robots.txt doyası üzerinden engellemesidir.

Aşağıda paylaştığım kodu Robots.txt dosyanıza head etiketleri arasına ekleyiniz. Aşağıdaki kodu Robots.txt dosyanıza ekledikten sonra FTP sunucunuz da sitenizin bulunduğu klasöre atınız.

<meta name="robots" content="noindex" />

Belirli Linkleri Google Index’ten Kaldırmak

Sitenizin sitemap dosyasını Google Search Console aracılığıyla yüklediniz ve ilk başka kategori sayfalarının da indexlenmesini istediniz. Fakat kategori sayfaları her zaman Google kullanıcıları için anında terk edilen sayfalar olarak kalmıştır. Hiçbir kullanıcı kategori sayfasına giderek istediğini içeriği aramaya uğraşmamıştır. Yada sitenizin kalıcı bağlantılarında değişiklik yaptınız.

Örneğin eski kullandığınız kalıcı bağlantı şu şekildeydi;

https://bilgikodu.com/webmaster-yardimci-siteler-432.html

ve siz bu kalıcı bağlantı sonundaki post-id kısmını kaldırdınız ve yeni kalıcı bağlantılarınızın yeni görünümü aşağıdaki gibi oldu.

https://bilgikodu.com/webmaster-yardimci-siteler.html

İşte bu noktada Google tarafından indexlenen eski linke tıklandığında 404 sayfalarına yönlendirilir. Buda sitenizin itibar ve ziyaretçi kaybetmesine sebep olur. Bu sorunun çözümü için aşağıdaki adımları izleyiniz.

  1. Burada belirttiğim adrese gidiniz.
  2. Kaldırmak istediğiniz urlyi belirtilen bölüme yazınız. Büyük harf, nokta ve tire işaretlerine kesinlikle dikkat ediniz.
  3. Ardından kaldırma isteğinde bulun butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın.
Google eski indexleri kaldırma
Google Search Console aracılığıyla eski indexlerinizi kaldırabilirsiniz.

SEO açısından oldukça önem taşıyan bu soruna çözüm bulduğunuza inanıyorum. Sitenizin içerikleri ne kadar kaliteli olursa olsun, Google ve Google kullanan kullanıcılar üzerinde oluşturduğunuz imaj, her zaman içeriklerinizden daha önde yer alacaktır.

E-Posta Aboneliği

E-posta bültenimize abone olarak yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz. Web Tasarım, WordPress, SEO ve daha fazlası ile ilgili içerikleri ilk siz öğrenebilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Çok işime yaradı, Allah senden razı olsun. Başarılı bir yazı olmuş sevdim siteni tebrikler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here