HTML Çatı Kodları Bilgileri

Sitenizi içerikleri kadar, tasarımı da etkiler. Bu bütünlüğü sağladığınız zaman, milyonlarca site arasında seçilen ve kaliteli bir siteye sahip olabilirsiniz.

332
0
PAYLAŞ
Html Çatı Kodları
Html çatı kodları, html sitesinin mimarisini oluşturmaktadır.

HTML çatı kodları, tasarımlarınız için sitenize referans sağlayan bağlantılar topluluğudur.

HTML tasarımlarınıza geçmeden önce kaliteli bir kod editörü seçmeniz gerekmektedir. Akıcı editörler sizi motive edecek ve işinizi kolaylaştıracaktır. Brackets kod editörü hakkında hazırladığım yazıyı inceleyebilirsiniz.

HTML çatı kodları nelerdir?

<!DOCTYPE html>
<html lang="en">
<head>
    <meta charset="UTF-8">
    <title>Bilgikodu.com | Webmaster bilgi deposu</title>
</head>
<body>

</body>
</html>

Yukarıda verdiğim kodlar, sitenizin mimarisinden, gizli kalan özelliklerine kadar bütün özellikleri sunar. Bu kodları anlamak, tasarımın en büyük nimetlerinden ve yönlendiricilerindendir.

<!DOCTYPE html>

!DOCTYPE html kodu size ve sitenizi ziyaret eden kullanıcılara, html5 ve responsive bir kodlama dili kullandığınızı haber verir.

<html lang="en"></html>

Yukarıda belirtilen kod ise, sitenizin html dilini ve içerisine gerekli eklemeleri yapacağınız, html etiketlerini içerir. Bu etiket sayesinde dosyanızda ve sitenizde html ile ilgili bütün kodları çalıştırabilirsiniz.

<head></head>

Head etiketleri, CSS dosyalarının bağlantısından, sitemizin js kodlarına ve başlığına dair içerikleri paylaşacağımız alandır.

<meta charset="UTF-8">

Meta etiketleri, sitemizde kullanılan dili ve tarayıcıların o dile ait lisanı seçmesine olanak sağlar. UTF-8 ise, Türkçe karakterleri de içerisinde barındıran bir dil kodlama biçimidir. Bu sebeple Türkçe yayın yapacak bütün siteler, genelde UTF-8 dil kodlamasını kullanırlar.

<title>Bilgikodu.com | Webmaster bilgi deposu</title>

Title etiketleri arasına, sitemizin ana sayfasında ve ilgili html sayfasında kullanacağımız başlığı seçmemize olanak sağlar. Örneğin ana sayfa için genelde slogan tarzı başlıklar, açıklama veya blog sayfaları içinde, açıklamanın başlığına yada, blog içeriği ile ilgili başlıklara yer verilir.

<body></body>

Gelelim body etiketine. İşte sayfanızın mimarisini ve içerisindeki paragraf, resim vb. öğeleri tanımlamanız için kullanmanız gereken etiket. Bu etiket içerisine ekleyeceğiniz bütün içerikler, sitenizin vitrini olarak değerlendirilir. Örnek olarak, bir H2 başlığı oluşturmak ve burada bir slogan yayınlamak istiyorsunuz. İşte bu H2 başlığını body etiketi arasına koymanız gerekmektedir. Body etiketi içerisinde yapılan bütün değişiklikler, sitenizi birebir etkileyeceği için html tasarımların en önemli etiketleri arasında yer alır.

Html tasarımlarda uzun süredir flat tasarımlar yaygındı fakat artık yerini box şeklinde ve gri arka plana yayılmış tasarımlar rehavet görmekte. Bu sebeple tasarımlarınız da popüler olan akımları izlemek, size ve tasarımınıza şıklık katacaktır.

Unutmayın, sitenizi içerikleri kadar, tasarımı da etkiler. Bu bütünlüğü sağladığınız zaman, milyonlarca site arasında seçilen ve kaliteli bir siteye sahip olabilirsiniz.

E-Posta Aboneliği

E-posta bültenimize abone olarak yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz. Web Tasarım, WordPress, SEO ve daha fazlası ile ilgili içerikleri ilk siz öğrenebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here