JS ve JQuery Farkları

JavaScript ve JQuery arasındaki tanımları incelediğimizde aradaki farkları ayırt edebilecek ve sitenize entegre ederken daha dikkatli olmanız gerektiğini anlayacaksınız.

199
0
PAYLAŞ
JavaScript ve JQuery arasındaki farklar
JavaScript ve JQuery arasındaki farklar göründüğü kadar da büyük değil!

JavaScript ve JQuery arasındaki farklar her zaman karıştırılan ana tanımlar arasındadır. JavaScript ve JQuery arasındaki tanımları incelediğimizde aradaki farkları ayırt edebilecek ve sitenize entegre ederken daha dikkatli olmanız gerektiğini anlayacaksınız.

JavaScript Nedir?

JavaScript, web sayfalarında HTML ve CSS ile tanımlanamayan özellikleri tanımlamak ve siteleri interaktif yapmaya yarayan bir kodlama dilidir. FTP uzantılarında HTML örnek olarak (index.html) şeklinde ifade ediliyor. JavaScript ise, “JS” dir. Örnek verecek olursak, FTP dosyalarımızda (main.js) olarak ifade edilir.

1995 yılında piyasaya sürülen java kodlama dili piyasaya sürülmekteydi. Daha popüler ve işlevsel olması adıyla NetScape firması kendi kodlama dilini JavaScript olarak piyasaya sürdü. Java ile JavaScript arasında isim benzerliği harici başka bir benzerlik yoktur. Bu sadece o anda popüler olan bir ismi benzetme özelliği kullanarak piyasaya süren reklam ve tanıtım taktiğidir. JavaScript koduna örnek verecek olursak;
bir siteye iletişim formu aracılığıyla mesaj göndereceksiniz, fakat tüm gerekli alanları doldurmayı unuttunuz, mesajı gönder butonuna bastığınızda, “Lütfen, tüm gerekli alanları doldurun.” uyarısı alıyorsunuz. İşte bu örnek, JavaScript kodunun neye yaradığını, basit bir şekilde size anlatmaktadır.

JQuery Nedir?

JQuery ise aslında bir JavaScript kodlama dilidir. 2006 yılına kadar kullanılan karmaşık ve zor olan JavaScript kodlarını daha da kolaylaştırmak adına John Resig adında bir geliştirici, JQuery ortaya çıkardı. JQuery, “daha az kod, çok iş” sloganı ile ortaya çıktı ve HTML5 ve CSS3 desteği oldukça fazladır. JQuery ile, animasyonlu menüler, galeriler, sliderler gibi bir çok animasyonu gerçekleştirebilirsiniz. Günümüzde neredeyse tüm siteler, JQuery kullanmaktadır.

JavaScript ve JQuery arasındaki farklar

JavaScript ve JQuery arasındaki farklar, yukarıda tanımlarda da belirtildiği gibi JQuery, JavaScript’in kolaylaştırılmış halidir.

E-Posta Aboneliği

E-posta bültenimize abone olarak yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz. Web Tasarım, WordPress, SEO ve daha fazlası ile ilgili içerikleri ilk siz öğrenebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here