PHP Nedir ve Neler Yapılabilir?

PHP kısaca anlatılırsa, dinamik web siteleri geliştirmek için oluşturulmuş bir kodlama dilidir. 1995 yılında Rasmus Lerdorf adında bir yazılımcı tarafından icat edilmiştir.

311
2
PAYLAŞ
PHP nedir
PHP, açık kaynak kodlu bir arka plan yazılımıdır.

PHP nedir ve neler yapılır başlıklı yazımızda size, PHP yi önce tanımlamamız gerektiğini düşündük. Neler yapılabileceğini öğrenmeniz için de detaylı bir şekilde anlatma ihtiyacı duyduk.

PHP Nedir?

PHP kısaca anlatılırsa, dinamik web siteleri geliştirmek için oluşturulmuş bir kodlama dilidir. 1995 yılında Rasmus Lerdorf adında bir yazılımcı tarafından icat edilmiştir. Bir siteye gelen, ziyaretçilerin sayısını tutmak için geliştirdiği bu kodlama dili, kısa sürede diğer yazılımcılarında dikkatini çekmiştir. PHP, güncelliğini 1995 yılından günümüze kadar korumuş ve halen geliştirilmeye devam etmektedir. PHP’nin gelişimini, resmi internet sitesinden takip edebilirsiniz. (bknz: php.net)

PHP Nasıl Çalışır?

PHP, web tabanlı bir sistem olduğu için java vs. gibi kodlama dillerinde olduğu gibi bir cliente yani istemciye ihtiyaç duymaz. Hostingler tarafından web üzerinde çalışır ve kullanıcı siteyi ziyaret ettiğinde ona HTML çıkışlı bir sayfa gösterilir. Aslında sizin girdiğiniz site PHP’dir fakat sistem bunu HTML sayfalarına dönüştürerek sizin kullanımızına sunar. PHP kodları içerisinde, HTML, CSS ve JS kodları bulunur, PHP kodlaması yaptığınız sunucu, bu kodları ayıklar ve PHP’yi sadece kendisini çalıştırmak için kullanır. Sizede sadece siteyi HTML, CSS ve JS den oluşan bir betik halinde gösterir. Kısaca anlatmak gerekirse, PHP bir arka plan kodlama biçimidir.

php nedir
PHP kodlama dili hızlıdır.

Bir başka örnekle açıklayacak olursak, siz https://bilgikodu.com sitesine gitmek istiyorsunuz, bunun için google.com’a gidip arama yaptınız, işte bu noktada Google sunucuları sizin isteğinizi alıyor ve arka planda, PHP kodlarını çalıştırıyor. Size sonucu iletiyor fakat size iletilen bu sonuç, html çıktıları şeklinde oluyor. PHP, genelde yazılımcılar arasında “back-end” yani arka plan şeklinde ifade edilir.

Sitenize PHP kodlama yaparken yine akıcı bir kod editörüne ihtiyacınız vardır. “Brackets Kod Editörü” başlıklı yazımda bahsettiğim gibi sizde bu editörü kullanabilir, PHP kodlarının tanımlanmasını hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

PHP ile neler yapılabilir?

PHP, sitenizin tasarımı ve güzelliğiyle ilgilenmez. PHP için, sitenizin arka planında çalışması önemlidir ve size doğru sonuçlar iletmesi gerekmektedir. Bunun için, PHP tasarımlarda, genelde ön yüz tasarlanırken, CSS ve HTML yardımına başvurulur.

PHP ile, şu anda incelediğiniz, bilgikodu.com, blog, E-ticaret, haber siteleri vb. aklınıza gelebilecek bütün siteleri yapabilirsiniz.

Bilgikodu.com? Bu site WordPress ile oluşturulmamış mıydı? Evet, peki neden PHP içerisinde anlatıyorsunuz? Bu sorunuzun cevabı ise, WordPress, PHP tabanını kullanan bir sistemdir. O yüzden, WordPress‘i tanımlamak aslında şu manaya gelir; PHP’yi kullanıcı dostu ve teknik bilgi bakımından profesyonellik gerektirmeyen bir sistem haline dönüştürür.

PHP kullanan sitelere örnekler, Google, Facebook, Twitter, Instagram vs. gibi bütün büyük ve tanınmış siteler PHP’nin gücünü arkasına alarak tasarlanmıştır.

php nedir
PHP, kolay öğrenilebilir bir kodlama dilidir.

PHP kullanmanın avantajları nelerdir?

  1. PHP ücretsiz bir yazılım dilidir.
  2. Açık kaynak kodlu olduğu için, içerisinde bilginiz dahilinde oynamalar yapabilir ve sizde gelişime yardımcı olabilirsiniz.
  3. Neredeyse bütün veritabanları ile çalışır. (MySQL vb.)
  4. PHP’yi çalışırmak için Linux altyapısı gereklidir fakat sanal makineler sayesinde bütün altyapılarda çalıştırılabilir.
  5. PHP kod dizilimi kolaydır. Bu sayede, sizde kolay bir şekilde PHP öğrenebilir ve sitelerinizi geliştirebilirsiniz.
  6. Sorunlarla ilgili her türlü bilgiyi arama motorları aracılığıyla bulabilir, hatalarınıza hızlı çözümler bulabilirsiniz.
  7. Google, Facebook, Twitter gibi sitelerin API anahtarları ile sitenize kolayca bilgi çekebilir, kendi sitenizde Twitter zaman akışınızı yaratabilirsiniz.
  8. PHP hızlıdır.
  9. Github yardımı ile çalışmalarınızı dünya ile paylaşabilir, hem diğer insanlara yardımcı olabilir hemde web kodlama dünyasında ünlenebilirsiniz.

PHP tek başına yeterli midir?

PHP, bir arka plan hizmetidir. Kullanıcılarınıza, akıcı ve güzel bir tasarım sunmak istiyorsanız, HTML, CSS ve JS yardımlarına başvurarak harkulade bir site ortaya çıkarabilirsiniz.

PHP koduna örnek

<?php
echo 'Bilgikodu.com - Webmaster Bilgi Deposu';
?>

Yukarıdaki kodları açıklayacak olursak,
<?php kodu kod açılışı yani open tag anlamına gelir ve php kodlamanın başlangıcını oluşturur.
echo kodu ise ekrana istediğinizi yazdırır. echo bir fonksiyondur ve istediğinizi ekrana yazdırmanız için, PHP sunucusunu çalıştırır.
?> kodu ise, PHP kodunu kapatmak için kullanılır. Sisteme PHP kodlamanın buraya kadar olduğunu bildirir.

Bu yazımızda, PHP nedir ve kullanım alanları nelerdir başlığını size açıklamaya çalıştık. Umarız yararlı olmuştur.

E-Posta Aboneliği

E-posta bültenimize abone olarak yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz. Web Tasarım, WordPress, SEO ve daha fazlası ile ilgili içerikleri ilk siz öğrenebilirsiniz.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here