PMP Sertifikası Nasıl Alınır?

Bu makalemizde PMP Proje Yönetimi sertifikası nasıl alınır PMP sertifikası almak isteyen arkadaşlar hangi yol haritasını izlemelidir bu bilgileri paylaşmaya çalıştık.

325
0
PAYLAŞ
PMP Proje Yönetimi Sertifikası Nasıl Alınır
PMP Proje Yönetimi Sertifikası Nasıl Alınır?

PMP proje yönetimi sertifikası nasıl alınır bu makalemizde PMP sertifikası yani proje yönetimi sertifikası nasıl alınır bunları anlatmaya çalışacağız.

Project Management Professional (PMP) nedir?

Proje Yönetimi Profesyonellik (PMP®) Sertifika sınavı, kişilerin proje yönetimi uygulamalarıyla ilgili bilgi, beceri, araç ve teknikleri hakkında birikimlerini ölçmektedir.

PMP® sınavı, Ağustos 2000’den itibaren tüm dünyada, yalnızca bilgisayar üzerinden on-line olarak yapılmaktadır. 200 sorudan çoktan seçmeli test yöntemiyle hazırlanmış olup toplam 4 saat sürmektedir.

Yanlış doğruyu götürmemekte ve sınavı geçmek için en az %61 oranında doğru cevap vermek gerekmektedir. Sınav sonunda, değerlendirme anında yapılarak sonuç ekranda yansıtılmakta, yazıcıdan raporlanarak katılımcılara sunulmaktadır.

PMP proje yönetimi sertifikası nasıl alınır
PMP proje yönetimi sertifika örneği.

PMP başvuru süreci

PMP® Sertifikasyon sınavına giriş için başvuru işlemleri doğrudan PMI®’ya yapılmakta ve yaklaşık iki-üç haftada tamamlanmaktadır. PMI®, sınava girecek adaylarda son üç yıllık dönemde 4500 saatlik proje yönetimi tecrübesinin bulunması ve 35 saatlik Proje Yönetimi eğitimi alınması koşulunu aramaktadır. Başvuru esnasında Ön-Lisans veya Lisans diplomasına sahip olmak gerekir.

PMI (Project Management Institute )

PMI® 1969 yılında 6 kişi tarafından kurulmuştur. İlk 10 yıl mühendislik, savunma ve inşaat sanayi ağırlıklı faaliyetlerde bulunmuştur. 80’li yıllarda BT sektörünün gelişiyle artan bir büyüme hızı yakalamıştır. Bugün dünya çapında 250 şubesi ve 225.000 üyesi bulunan bir enstitüdür.

Project Management Professional® Sertifika Sınavı

Ağustos 2000’den itibaren tüm dünyada, yalnızca bilgisayar üzerinden on-line olarak yapılan PMP® sınavı, 200 soruluk çoktan seçmeli test yöntemiyle hazırlanmış olup toplam 4 saat sürmektedir. Yanlış doğruyu götürmemektedir. 200 soru içinden 25 tanesi sınav notunu etkilememekte, 175 soru üzerinden not verilmektedir.

Sınavı geçmek için en az 106 (% 61)  soruya doğru cevap vermek gerekmektedir. Sınav sonunda değerlendirme anında yapılarak sonuç ekrandan yansıtılmakta, yazıcıdan raporlanarak katılımcılara sunulmaktadır.

PMP Sertifikasına Sahip Olma

Sertifika almaya hak kazanan kişiler proje yönetimi konusunda profesyonel düzeyde uzman olduklarını kanıtlamaktadır, bununla birlikte kariyer gelişiminde de büyük bir başarıya imza atmış olurlar. ABD’de proje yöneticiliği ile ilgili çıkan ilanların 10 tanesinden 8’inde PMP®’lik sertifikası şart koşulmaktadır.   Özellikle uluslararası çalışan firmalar, proje bazlı çalıştıkları tedarikçilerin de veya danışmanlık hizmeti aldıkları firmalarda proje yöneticiliğini üstlenen kişinin PMP® olmasını istemektedir. Sonuç olarak PMP®’lik sertifikası yalnızca ABD’de geçerli bir belge olmaktan çıkmış, dünyanın tanıdığı ve geçerliliğini kabul ettiği, tecrübeyi, bilgiyi ve başarıyı simgeleyen bir araç haline gelmiştir.

PMP Sınavı Geçerlilik Süresi

PMP® sertifikasının süresi 3 yıl sonra dolmaktadır. 3 yıl içinde 60 PDU (Professional Development Unit) toplanması durumunda sertifika yenilenir. Aksi taktirde sınava tekrar girmek gerekmektedir. Proje Yönetimi ile ilgili seminer, panel, kongre, kurs, workshop katılımcısı yada sunucusu olmak, makale yazmak, v.b. gibi aktiviteler ile PDU kazanılabilir.

PMP Sınav Soruları

Sınav soruları, katılımcıların proje yönetimiyle ilgili becerilerini ve uygulamalarını test edecek şekilde hazırlanmaktadır. Bu yüzden sınav soruları yalnız tek bir kaynağa bağlı değildir. PMI kaynak olarak en önemli eseri PMBOK® Guide olarak göstermekte ayrıca kişilerin tecrübelerinin de sınavda etkili olacağını belirtmektedir.

PMP test içeriği

PMP’lik sınavındaki sorular aşağıdaki biçimde dağılım göstermektedir.
Proje Başlatma – %8.5
Proje Planlama- %23.5
Proje Uygulama – %23.5
Proje Kontrol – %23
Proje Kapatma- %7
Profesyonel Sorumluluklar- %14.5

PMP (Project Management Professional) Sınavı Hazırlık Eğitim Programları
Bu programlarda, Proje Yönetimi’ndeki temel süreçler ile ilgili konsepti ve kritik uygulama tekniklerini öğretilir. PMP® sınavına yönelik sınav soruları çözerek ve cevaplar tartışılır. Sınavı geçmek için bir şablon çalışma planları oluşturulur. Eğitimler İngilizce ağırlıklı olarak yapılır. Eğitim süreleri 20-36 saat arasında değişir.(3-4 gün) Eğitim programlarının saatlik ücreti 20 EURO civarındadır.

PMP proje yönetimi sertifikası nasıl alınır
Örnek PMP hazırlık online test

Sınav Ücretleri

PMP® sınavına girmek için, PMI® üyeliği bir ön koşul değildir. PMI® üyelik ve sınav başvuru giderleri ;
– PMI® üyeliği 120 USD (110 USD bir yıl üyelik aidatı + 10 USD ilk giriş bedeli)
– PMP® Certification Application Fee: 405 USD (PMI® üyesi olanlar için) / 555 USD (PMI® üyesi olmayanlar için)

PMP Sınav Süreci

PMI®, başvuru sonunda adaylara, sınava girmeleri için bir kayıt numarası vermektedir.
Sınav bu kayıt numarasıyla, Prometric firması tarafından organize edilen online sınav merkezlerinde alınmaktadır. Sınav için ayrı bir ücret ödenmemektedir.

PMP Sınav Sonrası

Sınav sonrası yaklaşık 1 ay içinde PMI® tarafından sınavı kazananlara PMP® sertifikası, yaka rozeti, profesyonel sorumluluk bildirgesi gönderilmektedir. PMP® lerin PMP® sorumluluğuna yakışır bir şekilde çalışmaları, PMP® liği uygun şekilde temsil etmeleri beklenmektedir.

PMP Sınavını Kazanamayanlar?

Sınavı kazanamayanlar yeniden başvuru yapmak kaydıyla sınırsız sayıda sınava giriş hakkına sahiptirler.

Sınava giren herkesten (kazanan veya kaybedenlerden) sınav soruları ile ilgili üçüncü kişileri bilgilendirmemesi, sınav sorularını vermemesi beklenmektedir. Aksine davrananlardan PMP® olanların dereceleri, olmayanların sınava giriş hakkı ellerinden alınmaktadır.

PMP proje yönetimi sertifikası nasıl alınır?

Bu makalemizde PMP Proje Yönetimi sertifikası nasıl alınır PMP sertifikası almak isteyen arkadaşlar hangi yol haritasını izlemelidir bu bilgileri paylaşmaya çalıştık. PMP Proje Yönetimi Sertifikası nasıl alınır sorusun cevabını bulduğunuza inanıyoruz. Bu makalemizden sonra, Proje Yönetimi ile ilgili akademik dersler paylaşacağız.

E-Posta Aboneliği

E-posta bültenimize abone olarak yeni yazılardan haberdar olabilirsiniz. Web Tasarım, WordPress, SEO ve daha fazlası ile ilgili içerikleri ilk siz öğrenebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here